اختر فیزیک/ریاضیات/نرم افزار علمی/مقالات/زندگی نامه دانشمندان و....

ارتباط فضانوردان با زمین

 

 

مرکز کنترل
عکس از ناسا

ایجاد ارتباط بین فضانوردان درفضا و مرکز کنترل در زمین، که پرواز فضاپیما را نظارت و رسیدگی می کند، به چندین روش انجام می شود. فضانوردان می توانند با ماموران مرکز کنترل از طریق رادیو گفتگو کنند. تصاویر تلوزیونی نیز قابل ارسالند. رایانه ها، سنسورها و دیگر تجهیزات دائما سیگنالهایی به زمین برای ردگیری ارسال می کنند. نمابرهایی نیز در فضاپیما برای دریافت اطلاعات از زمین وجود دارند.

 

کار در فضا

زمانیکه یک ماهواره به مدار خود می رسد، ماموریت سرنشینان آن آغاز می گردد. آنها وظایف متعددی را در داخل و خارج از فضاپیمای خود به انجام می رسانند.

ردیابی، هدایت و کنترل

 

فضانوردان از ردیاب های رایانه ای و علامت گذاری ستارگان برای تعیین موقعیت و مسیر خود استفاده می کنند. در زمین نیز دستگاه های پیشرفته ای موقعیت فضاپیماها را نسبت به زمین اندازه می گیرند. فضانوردان اصولا راکت های کوچکی را برای متمایل کردن یا هل دادن فضاپیما در مسیری مشخص به کار می گیرند. برای اطمینان از درستی کار، رایانه هایی این تغییرات را محاسبه می کنند.

 

فعال نمودن تجهیزات

بیشتر تجهیزات موجود در یک فضاپیما به هنگام پرتاب، خاموش یا از کار افتاده اند. فضانوردان در فضا می باید این دستگاه ها و وسایل را روشن و به کار اندازند. درپایان ماموریت آنها باید شرایط مطمئن را برای فرود آماده کنند.

پیشبرد مشاهدات و تحقیقات علمی

فضانوردان از دستگاه های ویژه ای برای مشاهده زمین، ستارگان و خورشید استفاده می کنند. آنها همینطور تاثیر بی وزنی را بر روی مواد مختلف، گیاهان، حیوانات و خودشان آزمایش می کنند.

اتصال

زمانیکه یک فضاپیما به مقصد خود (مانند یک ایستگاه فضایی یا یک ماهواره) می رسد، رادار به افراد کمک می کند تا حرکت و سرعت فضاپیما را کنترل کنند. هنگامیکه فضاپیما به جای درست خود در نزدیکی مقصد رسید، توسط تجهیزات خاصی به مقصد متصل می شود. به چنین اتصالی در فضا وعده گاه (rendezvous) می گویند. یک شاتل می تواند از بازوهای رباتیک خود برای این اتصال استفاده کند.

نگهداری و تعمیر تجهیزات

هزاران قطعه از تجهیزات در یک فضاپیمای پیشرفته به صورت کاملا مطمئن و قابل اعتماد به کار می روند که احتمال خراب شدن در بعضی از آنها وجود دارد. تصادفات به بعضی از تجهیزات آسیب می رسانند. برخی از قطعات با گذشت زمان نیاز به تعویض دارند. فضانوردان باید ایرادها را پیدا نمایند و قطعات خراب را تعمیر و یا تعویض کنند.

سوار کردن ایستگاه فضایی

فضانوردان ممکن است به عنوان کارگران ساختمانی انجام وظیفه کنند. آنها باید قطعاتی را که توسط شاتل آورده شده اند را به ایستگاه فضایی اضافه و سوار نمایند. در ایستگاه های فضایی موجود، افراد اغلب مشغول اضافه کردن قسمتهای جدید و یا نصب آنتن ها و باطری های خورشیدی جدیدند. اتصال گرهای هوا و انرژی باید در داخل و خارج از ایستگاه وصل باشند.

خروج از فضاپیما

عکس از ناسا

در مواردی، فضانوردان بایستی برای انجام اموری خاص به بیرون از فضاپیما بروند. به کار کردن خارج از فضاپیما در فضا، ای وی ای (EVA) میگویند این اصطلاح مخفف ExtraVehicular Activity به معنای فعالیت خارج از فضاپیما می باشد. به منظور آماده شدن برای ای وی ای، فضانوردان ابتدا لباس فضایی مخصوص خود را می پوشند و به اطاقک دو جداره ای به نام ایرلاک (air lock) یا محفظه هوا وارد می شوند. آنها سپس هوای داخل محفظه هوا را خارج میکنند، جداره بیرونی را باز می کنند و فضاپیما را ترک می کنند. هنگام بازگشت، جداره بیرونی را بسته و هوا را وارد محفظه

می کنند. در داخل فضاپیما جداره داخلی را باز می کنند و لباس های فضایی را از تن خود در می آورند.

یک لباس فضایی می تواند به مدت شش تا هشت ساعت، یک فضانورد را زنده نگه دارد. لباس فضایی با لایه هایی از جنسی انعطاف پذیر و نفوذ نا پذیر مانند نایلون و تفلون ساخته می شود. این لباس عایقی برای گرما، سرما و ذرات فضا می باشد. قسمتهای مختلف لباس توسط بستهای مکانیکی محکم به هم وصل می شوند. تجهیزاتی در یک کوله پشتی، اکسیژن را در اختیار فضانورد می گذارد و دی اکسید کربن و رطوبت بازدم  وی را برطرف می کند. یک رادیو امکان مکالمه فضانورد با سایر افراد گروه و زمین را میسر می کند. کلاه فضانورد می باید امکان دید خوب را به فضانورد بدهد در عین حال مانع پرتوهای مضر باشد. دستکش ها بخش بسیار پر اهمیت لباس فضاییند. آنها باید نازک و انعطاف پذیر باشند تا فضانورد بتواند اشیای کوچک را احساس و کنترل کند.

 

 

Oberg, James. "Space exploration." World Book Online Reference Center. 2004. World Book, Inc. http://www.worldbookonline.com/wb/Article?id=ar522550.

ترجمه: لنا سجادیفر

+ نوشته شده در  جمعه هجدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 20:16  توسط عبدالرحمن وهابی | 
 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
با سلام خدمت همه ی شما عزیزان....
قصد من از ایجاد این وبلاگ قرار دادن اطلاعات خوددر خدمت دیگران و جمع کردن اطلاعات مفید در اینترنت است پس با نظرات وانتقادات پر مهر خویش من را در این امر یاری نمایید
با تشکر...

نوشته های پیشین
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
دی ۱۳۸۷
شهریور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
خرداد ۱۳۸۷
اردیبهشت ۱۳۸۷
فروردین ۱۳۸۷
اسفند ۱۳۸۶
بهمن ۱۳۸۶
آذر ۱۳۸۶
آبان ۱۳۸۶
شهریور ۱۳۸۶
آرشیو موضوعی
نجوم
فیزیک
فیزیک هسته ای
فیزیک کوانتوم
ریاضی
زندگی دانشمندان
مقالات
نرم افزار علمی
عکس های نجومی
معما
ترجمه ها
رادیو علمی(فایل های صوتی)
پیوندها
خانه ی نجوم پاوه (وبلاگ دیگر من)
پینوس (قلم)
بانک مقالات علمی
باشگاه دانش
irtv
اهل سنت
آرمان پاتر
هک دوست
گوشه اي از فيزيك
رياضيات
شعر خیام
انجمن نجوم آیاز
فيزيك
زمين شناسي نفت
اطلاعات دانشگاه های جهان
شکارچی کیهان
فناوری دیروز + فناوری امروز= فناوری فردا
وبلاگ امیر رضا پدرام
مطالب زیبا
آدم آهنی من - رباتیک و الکترونیک
كهكشان
آموزش خلبانی ( خلبان امین - pilot amin )
آسمان ایران
C++ آموزش
الکترونیک
اختر شناسي
اسرار آسمان شب
آسمان ایران
وبلاگ علي مومني
نجوم
مدرسه مجازی پرواز
از گاليله تا هاوكينگ
ستارگان کویر یزد
مقالات((فیزیک-شیمی-الکترونیک-نجوم))
انجمن نجوم sohaدانشگاه پیام نور شهرضا
فضـــــاوعالـــــــــــــم هســـــــــتی
وبلاگ آموزشی کانون پژوهشی و رباتیک
هنر فیزیک
شورای دانش آموزی مدرسه ی ...
دايرةالمعارف علمي
رياضي منشاُ زيبايي
سیاح کهکشان
وبلاگ اولین دوره آموزشی زبان تخصصی فیزیک
بانک مقالات علمی
مسیر بندگی
فیزیک مهر
دپارتمان فیزیک کوپرنیک
دنیای شیمی
دفترچه ی نجوم
بانک مقالات دانشجویی
انجمن المپیاد نجوم تبریز
کهکشان ها
انجمن علمی مکانیک بناب
مرجعی بزرگ برای آموزش برنامه نویسی
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM